Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Ve Aksesuarları hırdavat mutfak

Evlerimizde kullanılan minik ölçekli mutfaklardan farklı olarak, çoğunlukla büyük ölçekli, bununla beraber yapılabilen çok fonksiyonlu ve kapsamlı pişirme sistemleri olan endüstriyel mutfaklar, yalnızca klasik tarzda birden fazla yiyecek üretiminden değil, bununla beraber çok sayıda insan için yeterli oranda yiyecek üretiminde de kullanılmaktadır. Endüstriyel mutfak ekipmanları genellikle çeşitlilikleri doğrultusunda üretim ve montajda modüler yapılara sahiptirler. Endüstriyel Mutfak sektörü teknolojisinin gelişimine paralel olarak, hizmet alanının ve hizmet kalitesinin sürekli arttığı bilinmektedir. Bugün ülkemizde Endüstriyel Mutfak sektörünün oldukça geliştiğini söylemek de mümkündür. 
 
Endüstriyel Mutfak İle Normal Mutfak Arasında Ne Fark Vardır?
 
Normal bir mutfak ile endüstriyel mutfak arasındaki farklara bakacak olursak, bu farklar sadece mutfak için üretilen ekipmanın büyüklüğü ile değil, aynı zamanda doğrudan ekipmanın kullanım alanları ve sebepleri ile de ilgilidir. Bu noktada, endüstriyel mutfaklardaki tüm ekipmanların endüstriyel bulaşık makinesi, endüstriyel fırın veya endüstriyel mutfak tezgahı gibi farklı isimlerden oluştuğu bilinmektedir. Bu ürünlere olan talebin, endüstriyel mutfak ekipmanları ihtiyacının artmasının bir sonucu olarak her geçen gün arttığı da bilinmektedir. Aynı zamanda endüstriyel yedek parça temin edilmesi de çok önemlidir. Söz konusu bir arıza durumunda işlerin aksamaması için bu parçalar onarımda kullanılır.
 
Endüstriyel mutfak ürünlerinin evlerde kullanılan küçük ve basit mutfaklardan çok farklı olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, bu mutfaklar aynı anda birçok farklı yemeğin yapılmasına izin verir. Endüstriyel mutfaklar, çok sayıda insana yiyecek servisi verilmesi gereken işletmelerde tercih edilir. Endüstriyel mutfaklar sınıflarına göre bazı farklı alanlara da ayrılır. Bugün insanlar günde ortalama 3 öğün yemek yiyor. Bununla birlikte, Endüstriyel Mutfaklarda aynı anda yüzlerce kişinin yemek yiyebilmesi sağlanabilmektedir. Bu mutfaklarda kullanılan endüstriyel mutfak aksesuarları ve çeşitleri ile, ihtiyaç duyulduğu ölçüde pişirme ve hizmet işlemleri gerçekleştirilebilir.
 
Endüstriyel Mutfak Aksesuarları Ve Ekipmanları
 
Endüstriyel mutfak aksesuarları ve bu aksesuarların onarımında kullanılan endüstriyel yedek parça çeşitleri paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu şekilde, daha profesyonel ve uzun ömürlü olurlar. Her mutfağın boyutuna ve şekline göre tasarlanabilirler, ancak endüstriyel mutfak ekipmanları hem çeşit hem de boyut olarak fazla alan kapladıkları için, konumlandırılacak yeterli alana ihtiyaç duyarlar. Yiyeceklerin pişirileceği ve hazırlanacağı alan ayrı olmalıdır. Pişirme alanı fırın, ocak ve ızgara gibi üç bölüme ayrılmıştır. Temizlik için, yiyeceklerin hazırlandığı ve pişirildiği yerden farklı bir yer ayarlanmalıdır. Soğuk yiyecekler için bir oda veya buzdolabı gibi soğutma ekipmanları satın alınmalıdır.
 
Kullanılan tüm ekipman ve malzemeler, kalite ve özellikleri ile son derece önem teşkil etmektedir. Mutfak endüstrisinin beklentileri esasen açıktır, müşterilerine temiz, sağlıklı ve kaliteli bir yiyecek sunarken, bir yandan da mutfak personeli de rahat olmalı ve işlerini huzurlu şekilde yapabilmelidirler.
 
Endüstriyel Mutfakların Kullanıldığı Alanlar
 
Endüstriyel mutfakların kullanıldığı alanlar genellikle otel, kafe, restoran gibi topluluklara hizmet veren ortamlardır. Ayrıca toplu siparişler alan gıda şirketleri de bu mutfakları tercih etmektedirler. Başka bir deyişle, geniş ve çok fonksiyonlu mutfak ürünlerinin kullanımını sağlayan alanlar geniş kitlelere hitap eden kurum ve kuruluşlardır.
 hırdavat mutfak
Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?
 
Aşçılar için büyük kolaylık sağlar ve aynı zamanda onların hızlı bir şekilde işlerini yapmalarını sağlaması en büyük avantajlarından biridir. Kısıtlı bir zaman aralığı içerisinde çeşitli yemekler yetiştirmek için endüstriyel mutfak ürünleri kullanmak gerekir. Temizlik ürünleri, normal mutfak ürünlerinden daha basit ve sınırlı çeşide sahiptir. Ürünler büyüktür ve bu söz konusu temizleyicilerin üretimi temizliğe büyük katkıda bulunur. Bu konuda üretilen endüstriyel mutfak ürünleri de işleri kolaylaştırır. Genellikle metal ürünler yaygın olarak kullanıldığından ve imalatta aşırı kullanım göz önüne alınarak üretildiğinden, aksesuar ve malzemelerde deforme olasılığı düşüktür. Dayanıklılık, bu mutfakların en büyük özelliğidir.
 
Endüstriyel Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?
 
Toplu kitlelere hizmet verilen en büyük işletmeler kuşkusuz otellerdir. Endüstriyel mutfakların da en yaygın olarak kullanıldıkları yerlerdir. Müşterilerin taleplerini ve beklentilerini karşılamak için çaba harcanan çok yoğun bir sektördür. Bu sektörde en önemli hizmet alanı Mutfaktır. Her ülkeden farklı konukları barındırdıkları için, ancak doğru ve kaliteli hizmeti sağlayabildikleri kadar müşteri memnuniyetini sağlayabilirler. Bu nedenle, otellerde üretilen yiyeceklerin yanı sıra, otelin mutfağı bu yoğunluğu karşılayabilmelidir. Otelin beklentileri ve iş hacmine göre çok farklı çözümler üreterek, mutfak alanında müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkaran bir yaklaşımla bu tasarımları gerçekleştirmek gerekmektedir.
 
Endüstriyel Mutfaklarda Bulunması Gereken Ekipmanlar
 
Endüstriyel mutfağı, endüstriyel mutfak yapan kapasitesi ve alanından ziyade içerisinde kullanılan profesyonel ekipmanlardır.

Buharlı Ocaklar
 
Bu ocaklar 3 farklı basınçta pişirmek için kullanılabilir.
 
Mikrodalga Fırın
 
Isıtma için kullanılan mikrodalga fırınlar pişirme için uygun değildir.
 
Basınçlı Kızartma
 
Bu ekipman kızartma işlemleri için kullanılır, gıdanın daha hızlı ve nem kaybetmeden kızartılma işlemini gerçekleştirir.
 
Tazeleme Ve Isıtma Fırınları 

Bu fırınlar, daha önce pişirilmiş, mikrodalgadan daha büyük olan yiyecekleri ısıtmak için kullanılır.
 
Kombine Fırın
 
Hem pişirme hem de ısıtma bu fırınlarda yapılabilir. Normal fırın ve mikrodalga fırın da aynı zamanda mevcut olduğundan, pişirme işlemi çok daha kısadır.
 
Pizza Fırını
 
Gaz, kömür veya elektrikle çalışan tiplerde, pişirme işlemleri için kullanılan birçok pizza fırını vardır. Fırında bulunan taş sayesinde pizza bozulmadan ve gerekli ısıyla pişirilir.
 
Entrafj Fırınlar
 
Hem pişirme hem de kızartma özelliklerine sahip fırınlardır.

DİĞER BLOGLAR
YORUM YAPIN
cicek
resim